Sufit napinany – dlaczego warto go mieć?

Pokój z widokiem na morze albo centrum samego Paryża – kto o tym nie marzy. O ile przyjemniej jest zasypiać i budzić się w takim miejscu! Takie rozwiązanie jest jednak zarezerwowane dla nielicznych, a jeśli już, to na krótko – z urlopu w końcu kiedyś trzeba wrócić i czar pryska. Ale czy na pewno? Z pomocą przychodzą sufity napinane!

Sufit napinany to specjalny materiał wykonany z wytrzymałej i lekkiej folii PCV, którą montuje się na konstrukcji złożonej z listew, przy użyciu wysokiej temperatury. Możesz więc zapomnieć o kurzu, brudzie i ogólnym chaosie jakiemu towarzyszy choćby montaż sufitów podwieszanych. Swój idealny „widok na” we własnym domu możesz mieć w zaledwie kilka godzin.

To rozwiązanie jest niekończącą się bazą pomysłów na nowoczesną i efektowną aranżację wnętrz. Dostępne są sufity z nadrukiem (dowolnym, więc wszystko zależy od Twojej wyobraźni), imitujące materiały, połyskliwe, matowe czy satynowe. Brzmi świetnie prawda?

Dobrym pomysłem dla małych pomieszczeń jest sufit lustro, który optycznie je powiększy i nada wrażenie dużej, swobodnej przestrzeni.

Właściwości techniczne i charakterystyka

Walory estetyczne są niezwykle ważne, ale nie można zapomnieć o stronie technicznej. Sufit dekoracyjny to materiał wodoszczelny i ognioodporny. Co to oznacza w praktyce? Brak możliwości zalania przez sąsiada i większe bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Te sufity będą strzałem w dziesiątkę dla perfekcyjnych pań i panów domu – materiał, z którego są wykonane jest również antystatyczny, czyli nie przyciąga kurzu i innych zanieczyszczeń. Dla ewentualnej domowej konserwacji wystarczy przetrzeć go delikatnie zwilżoną ściereczką z mikrofibry i… gotowe. Dodatkowo temu produktowi nie straszna jest wilgoć – powstała para wodna nie skrapla się na jego powierzchni i nie przedostaje do wnętrza materiału – dlatego z powodzeniem może być montowany w kuchni i łazience.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do sufitów z folii, to mamy jeszcze jedną zaletę! Dzięki niemu możecie ukryć nierówności, długoletnie i ciężkie do usunięcia plamy, nieestetyczne instalacje i rury, a także obniżyć wysokość mieszkania.

Poza tym folia PCV użyta do produkcji sufitów napinanych jest niezwykle elastyczna i trwała, a to znaczy brak jakichkolwiek uszkodzeń, marszczeń czy potrzeby wymiany na lepszy model, nawet jeśli mieszkacie w budynkach narażonych na szkody działań górniczych.

Czy jesteście już przekonani? Myślimy, że tak ☺

Plafony świetlne… i wszystko jasne!

Czy ktoś jeszcze pamięta o żyrandolach? Mało prawdopodobne. Ta forma oświetlenia odeszła już do lamusa. Większość osób aranżując wnętrza i dekorując swoje domy czy mieszkania szukała czegoś bardziej praktycznego, co będzie zajmowało mniej miejsca. Zaczęto więc projektować oświetlenia w coraz to bardziej minimalistycznych formach, aż w końcu przypomniano sobie o plafonach świetlnych, które od kilku lat z powodzeniem funkcjonowały w przestrzeni publicznej – centrach handlowych, bankach, urzędach. W końcu umożliwiono ich zakup także klientom indywidualnym.

Plafony świetlne to rodzaj sufitu wykonanego ze specjalnego rodzaju materiału o odpowiednich parametrach transmisji oraz dyfuzji światła padającego na jego płaszczyznę. W zależności od potrzeb mogą przybierać minimalistyczną formę jednolitej tafli światła wypełniającego całe wnętrze lub dyskretnego, tonalnego oświetlenia krawędziowego.  Występują w bardzo różnorodnych wzorach i kolorach, można więc z powodzeniem zastosować je we wszystkich pomieszczeniach o dowolnej stylistyce – nawet tej najbardziej awangardowej.

Dlaczego plafony stały się tak popularne?

Przede wszystkim ze względu na ich nieograniczone rozmiary, dowolne kształty,  lekkość, oszczędność miejsca, modernistyczną formę oraz wrażenie sterylności wnętrza. Dzięki temu są świetnym rozwiązaniem dla niskich i małych pomieszczeń. Świetnie sprawdzają się w domowych garderobach. To, że montuje się je bardzo blisko sufitu zapewnia bezpieczeństwo – nie ma obawy, że lampa zostanie przypadkowo strącona i zniszczy się lub kogoś zrani.

Istotną rolę gra też efekt jaki dają plafony świetlne. Dzięki temu, że zamontowane są ściśle przy suficie, mają szeroki kąt rozproszenia światła, co owocuje równomiernym i bardzo naturalnym rozjaśnieniem całego pomieszczenia. To pozwala na lepszą koncentrację podczas wykonywanych czynności, bo jest to oświetlenie najbardziej zbliżone do naturalnego. Zastosowanie tego typu sufitu napinanego idealnie sprawdza się również w pomieszczeniach takich jak kuchnia, czy biuro gdzie otoczeni równomiernym oświetleniem będziemy mieć komfort bezcieniowej pracy na blacie roboczym lub biurku oraz w łazience gdzie perfekcyjne oświetlenie docenimy podczas golenia lub wykonywania makijażu.

Jeśli wewnątrz plafonu zastosujemy odpowiednio dobrane źródło światła, to w łatwy sposób zadbamy o przytulny, intymny nastrój, który ułatwi wypoczynek. Jest to możliwe dzięki delikatnym poświatom na suficie, które powstają na wskutek odbijania się światła od obudowy plafonu.

Te wyjątkowe lampy również łatwo przytwierdzić lub zdemontować – są lekkie i nieduże. Z łatwością zastąpią kinkiety, gdyż można je umieścić także na ścianach bocznych. Profesjonaliści docenili te wszystkie właściwości i wybierają dziś plafony do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Podsumowując – plafony świetlne to długa lista zalet. To lampy wielofunkcyjne, pozwalające na dowolną zabawę światłem i stylem. Dzięki wielu modelom, szerokiej palecie barw, różnorodnej kolorystyce i precyzji wykonania są nie tylko elementem użytkowym, ale także idealną dekoracją podkreślającą charakter wnętrza. Przy zakupie plafonu warto wziąć pod uwagę jego obudowę, rodzaj źródła światła oraz jego przeznaczenie. Najlepiej postawić na diody LED – będzie pięknie i energooszczędnie.