Piękna i zarazem funkcjonalna kuchnia to marzenie każdego, kto w końcu idzie „na swoje”. Wszystko wydaje się proste – potrzebna jest lodówka, blaty, coś do gotowania, miejsce do zmywania i gotowe. Nie do końca tak jest. Projekt kuchni wymaga zdecydowanie więcej czasu.
Kuchnia jest bez wątpienia miejscem wyjątkowym, często nazywanym sercem domu. Nie tylko się w niej gotuje, ale też spędza czas z rodziną lub z przyjaciółmi. Jest jednocześnie pomieszczeniem użytkowym i w pewnym sensie wypoczynkowym. Piękna może być zawsze, dziś można przebierać do woli w zachwycających meblach i interesujących dodatkach. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby była funkcjonalna.
Co najważniejsze – nie ulegaj panującym trendom. Nie kieruj się tym, jaką aranżację wnętrza swojej kuchni zrobili sąsiedzi/brat/przyjaciółka. Nie nastawiaj się, że to co widzisz w katalogach będzie idealnie pasowało do Twojego pomieszczenia. To błąd, bo niestety może czekać Cię spore rozczarowanie. Mierz siły na zamiary, obejrzyj dokładnie wnętrze, które będzie przyszłą kuchnią, zastanów się nad jego mocnymi i słabymi stronami, zrób pomiary – najlepiej z pomocą fachowców. Tylko w ten sposób ocenisz, czy na przykład ostatnio popularna „wyspa” zda u Ciebie egzamin, czy wręcz przeciwnie, będzie tylko zagracać.
Weź pod uwagę swoje przyzwyczajenia i upodobania. Wyobraź sobie, że Twoja wymarzona kuchnia jest już gotowa – jak się po niej poruszasz, gdzie gotujesz, gdzie stoją poszczególne sprzęty? To będzie świetną wskazówką do dalszego planowania, zrozumiesz, jakie rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze. Warto zaplanować kuchnię z architektem dużo wcześniej – najlepiej przemyślanie i precyzyjnie. Później ewentualne zmiany będą uciążliwe i kosztowne, a poza tym na pewien czas odbierzesz sobie możliwość wykonywania jednej z podstawowej czynności w domu, czyli swobodnego gotowania i spożywania posiłków.
Dobry projekt powinien zawierać zasady ergonomii. O co chodzi? Wydziel strefy specjalne – do przechowywania, wstępnego przygotowania potraw, gotowania i w końcu zmywania. Najlepiej zastosować w tym celu regułę tzw. trójkąta roboczego, czyli wszystkie z wyżej wspomnianych stref powinny tworzyć logiczny ciąg.
Kiedy już wydzielisz odpowiednie strefy następujące po sobie w chronologicznym porządku, zastanów się jak ustawić resztę mebli i sprzętów, tak, by poruszanie się w samej kuchni, wchodzenie i wychodzenie z niej było zawsze swobodne. Gotowanie i tak wielu osobom sprawia problem, po co dodatkowo sobie utrudniać? 😉
Lekarstwem na wszystkie kuchenne problemy, w szczególni niewielkiego wnętrza, są meble na wymiar. Nie musisz się martwić, że blat będzie za bardzo wystawał i nie będziesz mógł swobodnie otworzyć lodówki, mimo, że przecież sprawdziłeś dokładne wymiary w sklepie. Jeśli zdecydujesz się na meble na zamówienie masz pewność, że będą „szyte na miarę” – Twojego gustu, budżetu i wielkości kuchni.
Ostatnia, jednak wcale nie mniej ważna kwestia – oświetlenie. Często przygotowuje się posiłki wcześnie rano lub wieczorową porą. Żeby dobrze skoncentrować się na wykonywanych obowiązkach i wszystko widzieć wyraźnie trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wystarczy tylko na chwilę wyobrazić sobie, jak uciążliwe byłoby gotowanie przy słabym świetle, żeby docenić jego znaczenie w całej aranżacji, prawda? Najlepsze w tym celu będą halogeny, świetlówki lub ledy – na przykład w formie plafonów świetlnych.
Zabudowa skosów nie należy do najłatwiejszych zadań, to prawda. Jednak dziś dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań, które z odrobiną wysiłku i kreatywności pozwolą na funkcjonalną i piękną aranżację wnętrz – na przykład na poddaszu.
Jednak skosy to nie tylko poddasze. Wszystko zależy od układu mieszkania i myśli architektonicznej w jakiej zostało stworzone. Skośne wnęki mogą pojawić się też pod schodami, szczególnie wylewanymi. To tworzy wspaniałą okazję do nietuzinkowego zagospodarowania przestrzeni, która nada wnętrzu charakteru, a przy okazji pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Zastanawiacie się jak to zrobić? Podpowiadamy!
Meble na wymiar – najlepsi przyjaciele skosów
Owszem, można zaplanować wszystko tak, by gotowe meble z salonu dopasować do wymagającej, skośnej przestrzeni. Jednak jest to proces czaso i pracochłonny – trzeba się przy tym nieźle napracować i dużo kombinować. Tylko po co, skoro można skorzystać z mebli na wymiar?
Meble na wymiar są nieocenione przy zabudowie skosów i wnęk. Koniec z dopasowywaniem mebli do wnętrza – to one idealnie dopasują się do Twojego mieszkania. To ogromny komfort, który zrzuca z Twoich barków ważny problem aranżacyjny. Meble na zamówienie zapewnią styl, funkcjonalność i wygodę. Z niczego nie musisz rezygnować.
Dzięki temu rozwiązaniu możesz dowolnie bawić się rozmieszczeniem dodatków i mebli, tworząc najbardziej śmiałe kompozycje. Nic Cię nie zaskoczy (negatywnie) bo wszystkie Twoje meble będą wykonywane zgodnie z wcześniej precyzyjnie ustalonymi przez fachowców wymiarami. Poza tym, meble na wymiar to gwarancja oryginalności i dbałości o każdy detal, w przeciwieństwie do produkcji masowych.
Drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne pozwolą zaoszczędzić dużo miejsca, które jest szczególnie ważne w urządzaniu poddasza. Z systemem suwanym nie musisz więcej martwić się o to, czy otwarte drzwi uniemożliwią dotarcie do szafy, a może porysują stojący niedaleko stolik. Z drzwiami przesuwnymi wszystko masz pod kontrolą. Wybierając system suwany z kasetą możesz śmiało zapełnić przedmiotami lub meblami przestrzeń w jego pobliżu. Bezproblemowe użytkowanie gwarantuje wcześniej wspomniana kaseta, w którą chowają się drzwi.
Nowoczesne zabudowy wnęk
Drzwi w systemie suwanym i meble na indywidualne zamówienie to także idealne rozwiązanie dla zabudowy wnęk. Na rynku dostępne są również inne możliwości, w tym szafy wnękowe i moduły lub gotowe systemy np. renomowanej marki Raumplus. W tym przypadku warto z nich skorzystać – są precyzyjne opracowane i wykonane tak, by w sypialni, jadalni, kuchni czy salonie zapanował ład i porządek połączony z fascynującym designem. Można wybierać wśród systemów z ażurowymi koszami czy wysuwanymi bezszelestnie szufladami. Bogactwo wzorów i elastyczność wynikająca z dowolnego dopasowania się do potrzeb i wymogów klientów sprawia, że gotowe systemy zabudowy wnęk są bezkonkurencyjne.
Mit obalony – nie ma miejsc niemożliwych do aranżacji i zagospodarowania! W szczególności z pomocą salonu Marcas, do którego serdecznie zapraszamy po więcej ciekawych rozwiązań i porad.
Urządzanie niewielkich pomieszczeń to zawsze wyzwanie. Jak zmieścić wszystko co niezbędne, zachowując przy tym funkcjonalność, porządek i estetykę? Oto jest pytanie! Na szczęście z pomocą przychodzi system drzwi przesuwnych.
Drzwi przesuwne poruszają się po prowadnicy, którą maskuje się listwami dekoracyjnymi o dowolnym kolorze. Wyróżnić możemy ich co najmniej trzy podstawowe rodzaje: jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, podwieszane. System suwany może być również naścienny lub chowany. Na czym polega różnica?
Drzwi naścienne widoczne będą z jednej strony, z drugiej zaś będą dawały wrażenie chowania się, zanikania w ścianie. Wariant chowany wymaga zamontowania dodatkowo tzw. kasety, w którą będą wsuwać się drzwi, dzięki czemu po otwarciu nie będą widoczne. Aby dokonać właściwego wyboru, najlepiej zastanówcie się, czy chcecie zagospodarować przestrzeń wokół drzwi – na przykład postawić gazetnik, a może etażerkę z drobiazgami. Jeśli odpowiedź brzmi TAK wtedy najlepszym rozwiązaniem będą drzwi chowane. Żadne przedmioty nie zakłócą funkcjonowania systemu, bo będą oparte bezpośrednio o kasetę, a nie o drzwi.
Kiedy najlepiej podjąć decyzję o zamontowaniu drzwi przesuwnych? Istnieje wiele „szkół”. Jeśli jednak chcecie uniknąć ewentualnych, dodatkowych (i zbędnych) problemów, trzeba to zrobić jak najszybciej. Z czego to wynika?
Otóż drzwi przesuwne mogą być dużo szersze i wyższe od drzwi tradycyjnych – jeśli zdecydujecie się więc na efektowne, duże skrzydła, niezbędne będą otwory drzwiowe znacznie szersze niż standardowe. To wymaga ścian działowych o odpowiednich wymiarach, które pozwolą na bezproblemowy montaż, a później bezawaryjne użytkowanie. Jeśli ściany będą zbyt wąskie i krzywe, a podłoga w okolicach montażu nierówna, można pożegnać się z systemem przesuwnym na dobre.
Nie ma natomiast żadnych przeciwskazań dla rodzaju ścian – drzwi przesuwne mogą być z powodzeniem montowane na murze i na karton-gipsie. Dla zapewnienia maksymalnej stabilizacji i bezpieczeństwa użytkowania, warto jednak płytę z karton-gipsu dodatkowo wzmocnić. W przypadku ścian murowanych nie jest to konieczne.
Odpowiedź brzmi… wszędzie. Nadają szyku i oryginalnego wyglądu w każdym pomieszczeniu. Oprócz niezwykłej funkcjonalności stanowią nowoczesny element dekoracyjny. Nie można zapominać, ile miejsca można zaoszczędzić i zagospodarować dzięki drzwiom przesuwnym – w końcu to ich największy atut. Dlatego szczególnie polecane są do domowej garderoby, gdzie każdy dodatkowy metr kwadratowy wolnej przestrzeni jest na wagę złota.
System drzwi przesuwnych jest bardzo ceniony i coraz częściej wykorzystywany przez profesjonalistów do aranżacji wnętrz. Występują w wielu ciekawych kolorach, nietypowych wymiarach i w bardzo różnej stylistyce, dzięki czemu sprawdzą się w dużym domu, małym mieszkaniu, ale też przestrzeni biurowej.
Rzadko wspomina się o jeszcze jednym atucie – są bardzo ciche. Działają na szynach, więc można zapomnieć o hałasie podczas ich otwierania czy zamykania w nocy i trzaskaniu w trakcie przeciągu. Ich płynne działanie doceniają szczególnie pracownicy biurowi. Ciągłe pociąganie za klamkę i migrowanie pracowników z pokoju do pokoju już im nie dokucza, a to znaczy, że nic ich nie rozprasza i zapewnia najlepsze warunki do pracy.
Szczególnie polecamy niemieckiego producenta cenionego od lat na całym świecie – firmę Raumplus. Łódź to miasto gdzie znajdziecie drzwi przesuwne tej marki bez problemu. Certyfikowany salon Marcas zaprasza!
Czy ktoś jeszcze pamięta o żyrandolach? Mało prawdopodobne. Ta forma oświetlenia odeszła już do lamusa. Większość osób aranżując wnętrza i dekorując swoje domy czy mieszkania szukała czegoś bardziej praktycznego, co będzie zajmowało mniej miejsca. Zaczęto więc projektować oświetlenia w coraz to bardziej minimalistycznych formach, aż w końcu przypomniano sobie o plafonach świetlnych, które od kilku lat z powodzeniem funkcjonowały w przestrzeni publicznej – centrach handlowych, bankach, urzędach. W końcu umożliwiono ich zakup także klientom indywidualnym.
Plafony świetlne to rodzaj sufitu wykonanego ze specjalnego rodzaju materiału o odpowiednich parametrach transmisji oraz dyfuzji światła padającego na jego płaszczyznę. W zależności od potrzeb mogą przybierać minimalistyczną formę jednolitej tafli światła wypełniającego całe wnętrze lub dyskretnego, tonalnego oświetlenia krawędziowego. Występują w bardzo różnorodnych wzorach i kolorach, można więc z powodzeniem zastosować je we wszystkich pomieszczeniach o dowolnej stylistyce – nawet tej najbardziej awangardowej.
Przede wszystkim ze względu na ich nieograniczone rozmiary, dowolne kształty, lekkość, oszczędność miejsca, modernistyczną formę oraz wrażenie sterylności wnętrza. Dzięki temu są świetnym rozwiązaniem dla niskich i małych pomieszczeń. Świetnie sprawdzają się w domowych garderobach. To, że montuje się je bardzo blisko sufitu zapewnia bezpieczeństwo – nie ma obawy, że lampa zostanie przypadkowo strącona i zniszczy się lub kogoś zrani.
Istotną rolę gra też efekt jaki dają plafony świetlne. Dzięki temu, że zamontowane są ściśle przy suficie, mają szeroki kąt rozproszenia światła, co owocuje równomiernym i bardzo naturalnym rozjaśnieniem całego pomieszczenia. To pozwala na lepszą koncentrację podczas wykonywanych czynności, bo jest to oświetlenie najbardziej zbliżone do naturalnego. Zastosowanie tego typu sufitu napinanego idealnie sprawdza się również w pomieszczeniach takich jak kuchnia, czy biuro gdzie otoczeni równomiernym oświetleniem będziemy mieć komfort bezcieniowej pracy na blacie roboczym lub biurku oraz w łazience gdzie perfekcyjne oświetlenie docenimy podczas golenia lub wykonywania makijażu.
Jeśli wewnątrz plafonu zastosujemy odpowiednio dobrane źródło światła, to w łatwy sposób zadbamy o przytulny, intymny nastrój, który ułatwi wypoczynek. Jest to możliwe dzięki delikatnym poświatom na suficie, które powstają na wskutek odbijania się światła od obudowy plafonu.
Te wyjątkowe lampy również łatwo przytwierdzić lub zdemontować – są lekkie i nieduże. Z łatwością zastąpią kinkiety, gdyż można je umieścić także na ścianach bocznych. Profesjonaliści docenili te wszystkie właściwości i wybierają dziś plafony do nowoczesnych aranżacji wnętrz.
Podsumowując – plafony świetlne to długa lista zalet. To lampy wielofunkcyjne, pozwalające na dowolną zabawę światłem i stylem. Dzięki wielu modelom, szerokiej palecie barw, różnorodnej kolorystyce i precyzji wykonania są nie tylko elementem użytkowym, ale także idealną dekoracją podkreślającą charakter wnętrza. Przy zakupie plafonu warto wziąć pod uwagę jego obudowę, rodzaj źródła światła oraz jego przeznaczenie. Najlepiej postawić na diody LED – będzie pięknie i energooszczędnie.