drzwi przesuwne

Zalety drzwi przesuwnych – dlaczego warto je mieć?

Urządzanie niewielkich pomieszczeń to zawsze wyzwanie. Jak zmieścić wszystko co niezbędne, zachowując przy tym funkcjonalność, porządek i estetykę? Oto jest pytanie! Na szczęście z pomocą przychodzi system drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne poruszają się po prowadnicy, którą maskuje się listwami dekoracyjnymi o dowolnym kolorze. Wyróżnić możemy ich co najmniej trzy podstawowe rodzaje: jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, podwieszane. System suwany może być również naścienny lub chowany. Na czym polega różnica?

Drzwi naścienne widoczne będą z jednej strony, z drugiej zaś będą dawały wrażenie chowania się, zanikania w ścianie. Wariant chowany wymaga zamontowania dodatkowo tzw. kasety, w którą będą wsuwać się drzwi, dzięki czemu po otwarciu nie będą widoczne. Aby dokonać właściwego wyboru, najlepiej zastanówcie się, czy chcecie zagospodarować przestrzeń wokół drzwi – na przykład postawić gazetnik, a może etażerkę z drobiazgami. Jeśli odpowiedź brzmi TAK wtedy najlepszym rozwiązaniem będą drzwi chowane. Żadne przedmioty nie zakłócą funkcjonowania systemu, bo będą oparte bezpośrednio o kasetę, a nie o drzwi.

Kiedy najlepiej podjąć decyzję o zamontowaniu drzwi przesuwnych? Istnieje wiele „szkół”. Jeśli jednak chcecie uniknąć ewentualnych, dodatkowych (i zbędnych) problemów, trzeba to zrobić jak najszybciej. Z czego to wynika?

Otóż drzwi przesuwne mogą być dużo szersze i wyższe od drzwi tradycyjnych – jeśli zdecydujecie się więc na efektowne, duże skrzydła, niezbędne będą otwory drzwiowe znacznie szersze niż standardowe. To wymaga ścian działowych o odpowiednich wymiarach, które pozwolą na bezproblemowy montaż, a później bezawaryjne użytkowanie. Jeśli ściany będą zbyt wąskie i krzywe, a podłoga w okolicach montażu nierówna, można pożegnać się z systemem przesuwnym na dobre.

Nie ma natomiast żadnych przeciwskazań dla rodzaju ścian – drzwi przesuwne mogą być z powodzeniem montowane na murze i na karton-gipsie. Dla zapewnienia maksymalnej stabilizacji i bezpieczeństwa użytkowania, warto jednak płytę z karton-gipsu dodatkowo wzmocnić. W przypadku ścian murowanych nie jest to konieczne.

Gdzie najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne?

Odpowiedź brzmi… wszędzie. Nadają szyku i oryginalnego wyglądu w każdym pomieszczeniu. Oprócz niezwykłej funkcjonalności stanowią nowoczesny element dekoracyjny. Nie można zapominać, ile miejsca można zaoszczędzić i zagospodarować dzięki drzwiom przesuwnym – w końcu to ich największy atut. Dlatego szczególnie polecane są do domowej garderoby, gdzie każdy dodatkowy metr kwadratowy wolnej przestrzeni jest na wagę złota.

System drzwi przesuwnych jest bardzo ceniony i coraz częściej wykorzystywany przez profesjonalistów do aranżacji wnętrz. Występują w wielu ciekawych kolorach, nietypowych wymiarach i w bardzo różnej stylistyce, dzięki czemu sprawdzą się w dużym domu, małym mieszkaniu, ale też przestrzeni biurowej.

Rzadko wspomina się o jeszcze jednym atucie – są bardzo ciche. Działają na szynach, więc można zapomnieć o hałasie podczas ich otwierania czy zamykania w nocy i trzaskaniu w trakcie przeciągu. Ich płynne działanie doceniają szczególnie pracownicy biurowi. Ciągłe pociąganie za klamkę i migrowanie pracowników z pokoju do pokoju już im nie dokucza, a to znaczy, że nic ich nie rozprasza i zapewnia najlepsze warunki do pracy.

Szczególnie polecamy niemieckiego producenta cenionego od lat na całym świecie – firmę Raumplus. Łódź to miasto gdzie znajdziecie drzwi przesuwne tej marki bez problemu. Certyfikowany salon Marcas zaprasza!